TPMS SENSÖR

TPMS – Tyre Pressure Monitoring System yani Lastik Basınç İzleme Sistemidir.Lastik basınç izleme sistemi araçlarda birbirinden bağımsız olarak bulunan tekerleklerin lastik basınçlarını kontrol eden, olası bir lastik patlama yada lastik hava basıncının düşmesi durumunda bizleri uyararak ikaz etmektedir. Lastik basınç sensörleri ortalama 2006 yılından itibaren üretilen birçok araçta kullanılmaya başlanmıştır. Bu sensörler tekerleklerdeki basıncı ölçerek basınç düşümünde göstergede uyarı lambası yakarak bizleri ikaz etmektedir.

Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası yandığında ne yapılmalı ?

Aracın göstergesinde yanan lambalar çoğu zaman aklımızı karıştırmaktadır. Göstergede yanan her bir ikaz lambasının aslında bir mantığı vardır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz sembol Lastik basınç sistemi ile ilgili olan ikaz lambasıdır. Bu lamba yandığında yapmanız gereken işlem aracınızı en yakın servis veya lastikçiye götürmektir. Göstergede yanan bu ikaz lambası aracınızın tekerleklerinin birinde basınçla ilgili bir sorun olduğunu size belirtmektedir. Lastik basınç sensörü arızası tamir edildikten sonra göstergede yanan ikaz lambası bazı araçlarda kendi kendine söner, bazılarında ise arıza tespit cihazı ile arızaları silmek yada lastik basıncının kalibre edildiğini belirtmek amacı ile kodlama yapılmalıdır.

Lastik Basınç Sensörü Değiştirildikten Sonra Ne Yapılmalıdır ?

Lastik basınç sensörleri arızalandığında yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değişim yapıldıktan sonra ise lastik basınç sensörleri aracın ECU’suna tanıtılmalıdır. Bu işlemi yapabilmek için Lastik Basınç Sensörü Kodlama Cihazları kullanmanız gerekmektedir. Firmamız lastik basınç sensörlerinin ve lastik basınç sensörlerinin kodlama cihazlarını satmaktadır.