KIŞ LASTİĞİ

Kış lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü, buzlanma ve kar yağışı görülen bölgelerde, aracın yol tutuşunu arttırarak, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için üretilmektedir. İklim koşullarına ve sürücünün ihtiyaçlarına göre kış lastiği ve kar lastiği arasında doğru tercihler yapılmalıdır.

NEDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALIYIM?

Yaz lastikleri desen ve kimyasal yapıları itibarı ile soğuk kış şartlarında kullanıma elverişli değildir. Kuru zeminde sundukları sessiz, konforlu ve güvenli sürüş özelliklerini buzlu ve karlı zeminlerde sağlayamazlar. Bu nedenle markalar, kış aylarında güvenlik şartlarının sağlanması için zemin şartlarına uygun desen yapısı ile kış lastikleri üretmektedir.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU

1 Nisan 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile birlikte, yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere, tüm araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir. 2011 yılından bu yana ruhsatları ticari araç olarak kayıtlı olan araçları kapsayan uygulamaya, binek araçların da dahil edilmesi ile karayollarında kış şartları nedeni ile yapılan kazalar ile, bu kazalarda meydana gelen can ve mal kaybının önlenebilmesi amaçlanmaktadır.